Mojmír Benža:

Záhorie a staré lexikóny

Mojmír Benža, Bratislava, 2020

Kniha Záhorie a staré lexikóny prináša zápisy o záhorských obciach. Mojmír Benža ju zostavil výberom zo 6 lexikónov o Uhorsku z rokov 1773 až 1858. Rodák zo Senice, etnológ a vysokoškolský pedagóg bude mať zastúpenie v Knihe Záhoria po druhý raz, v roku 2017 jeho publikácia Tradičný odev Záhoria zvíťazila.

Peter Brezina; Róbert Svíba:

Záhorie a I. svetová vojna

Záhorské múzeum, Skalica, 2019

Publikáciou Záhorie a I. svetová vojna, s podtitulom Pamätníky obetiam v regióne, nadväzuje historik Peter Brezina na prvý diel, ktorý pokrstil v roku 2015 v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Oba diely vzišli zo spolupráce autora so Záhorským múzeom v Skalici.

Peter Brezina:

Čas Skalici veľa dal i vzal, I. diel

Brezina Peter, Skalica, 2020

„Písať o dejinách Skalice po rozsiahlej monografii, ktorá vyšla v roku 2014, nie je veru ľahké,“ konštatoval Peter Brezina hneď v úvode. Ale nebol by to známy regionálny historik, aby sa s témou úspešne nepopasoval.

Peter Brezina:

Holíč a Holíčania, I. diel

Brezina Peter, Skalica, 2020

Motivácia regionálneho historika Petra Brezinu napísať knihu o Holíči a Holíčanoch bola jasná: „Som holíčsky rodák, tu som prežil detstvo a pozoroval Holíčsky zámok. Tu žili od 17. storočia moji predkovia, od roku 1935 aj moja stará mama aj mama, ktoré mi často rozprávali svoje spomienky a zážitky. A že ich bolo veľa!“

Peter Brezina, Peter Suchovský:

Včelárstvo a včelári Senice a okolitých obcí

ZO SZV Senica, Senica, 2019

V roku 2019 oslavoval oblastný včelársky spolok v Senici okrúhle 100. výročie svojej existencie. Snaha zdokumentovať jeho históriu, zachytiť udalosti i ľudí, ktorí sa na nej podieľali, bola teda pochopiteľná.

Eva Fordinálová:

Hore, srdcia!

Lúč, Bratislava, 2019

Eva Fordinálová sa vo svojej knihe vracia k osobnosti, ktorá je jej srdcu blízka.

Miroslav Hazucha:

50 rokov Záhoráckej dvadsiatky

Junior club, Borský Mikuláš, 2019

„Pri literatúre faktu – a ešte viac pri historiografii, jedným z primárnych motívov je uctiť si ľudí, zaznamenať ich činy a publikovaním v knihe zvečniť, aby časom neupadli do zabudnutia,“ vysvetľuje Miroslav Hazucha.

Kvetoslava Jablonická:

Križovatky pôdohospodárstva na Záhorí

Občianske združenie Podhoran, Plavecký Peter, 2019

Za zrodom publikácie Križovatky pôdohospodárstva na Záhorí stojí Kvetoslava Jablonická, dlhoročná riaditeľka Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR. Ako sama vraví, dnes sa čuduje, kde spolu s kolegami nabrali odvahu a energiu pustiť sa do tak rozsiahlej problematiky.

Jana Juráňová:

Naničhodnica

Aspekt, Bratislava, 2020

Aj bulvárne noviny môžu byť užitočné, minimálne ako zdroj ľudských príbehov. Potvrdzuje to príklad Jany Juráňovej a jej Naničhodnice.

Dušan Krivský:

Tu vybudujeme...

Vladimír Durlák, Senica, 2019

„Bol by som veľmi rád, keby táto kniha nebola napísaná, a najmä, aby ma k nej nič nemotivovalo,“ priznáva Dušan Krivský. S týmto názorom sa nedá inak, len súhlasiť. Motiváciou k napísaniu knihy Tu vybudujeme... bola totiž náhla smrť pomerne mladého človeka.

Zdenka Laciková:

Havranie srdce

FORZA Slovakia, Kopčany, 2019

„Písanie je pre mňa hra aj výzva. Nemyslím pri ňom na čitateľov, prekvapuje ma, keď po veršoch, čo som písala pre dospelých, siahli deti a opačne,“ hovorí Zdenka Laciková.

Jozef Mach:

Môj pamätník

Miloš Hric: občianske združenie Priatelia histórie Novohradu, Veľké Leváre, 2020

Jozef Mach sa stal autorom útlej knihy bez toho, aby sa o to niekedy usiloval. Jediné čo chcel, bolo zaznačiť si do denníka svoje myšlienky, zážitky, pocity.

Medzinárodňí konferencija o Mackovi. Malacki 2016 – 2018

Malacké pohľady, občianske združenie, Malacky 2019

Pieseň Išeu Macek do Mauacek, ktorú Malačania považujú za hymnu Záhoria (ale Seničania a Skaličania, by – pochopiteľne – nesúhlasili), je všeobecne známa. Ale zamysleli ste sa niekedy, kto bol onen bájny Macek? Ako žil? Aký mal osobnostný profil? Čo ho trápilo a tešilo? Na tieto i ďalšie otázky sa už niekoľko rokov pokúšajú odpovedať medzinárodní vedeckí pracovníci. 

Kristína Mičovičová:

Malvínkine Vianoce

eot s. r. o., Bratislava, 2019

Kristína Mišovičová vstúpila do literatúry knižkou pre deti s názvom Decká z mesta sa (ne)vedia biť. Príbeh o dvoch rozdielnych chlapcoch, a predsa kamarátoch, bodoval aj v Knihe Záhoria 2018. Uplynuli 3 roky a nastal čas ponúknuť deťom ďalších hrdinov. Alebo lepšie povedané hrdinku malú líštičku.

Marián Mráz:

Čáry obec, farnosť, dejiny

Anima, Trnava, 2020

„Napísať knihu o Čároch som sa rozhodol pred dvomi rokmi. Vnímal som to ako osobný dlh svojmu rodisku,“ vracia sa Marián Mráz do nedávnej minulosti. Keď sa mu nepodarilo nájsť spolupracovníkov pre širšie koncipované dielo, rozhodol sa vytvoriť rozsahom skôr skromný projekt. A ten vysnený, ideálny, podľa vlastných slov aspoň naznačil v názve svojej knihy.

Petra Nagyová:

Margaréta biela

Slovart, Bratislava, 2019

Kniha Petry Nagyovej, Margaréta biela, nesie v sebe životný príbeh Heleny Weinwurmovej, ktorá sa so sestrou Aničkou ocitla v druhom slovenskom transporte do koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau.

Ján Peter,  Ján Hromek:

Lesk a mat hodvábu v Senici

Gh studio, Senica, 2019

Takmer celé 20. storočie bol červeno-biely továrenský komín symbolom mesta Senica. Rodina, z ktorej by nikto v hodvábke nepracoval, azda v meste ani nežila.

Milan Richter:

Storočie, kruté stoočie

Ikar, Bratislava, 2019

„Dostal som mail od amerického muzikológa a riaditeľa nadácie, ktorá sa snaží pripomínať svetu utrpenie židov, najmä českých hudobníkov, počas II. svetovej vojny v Terezíne,“ objasňuje Milan Richter obdobie, ktoré predchádzalo napísaniu jeho knihy.

Michaela Rosová:

Tvoja izba

vlastným nákladom, Bratislava, 2019

Michaela Rosová už niekoľko rokov dokazuje, že s ňou musí slovenská literárna scéna počítať.

Pavol Stanislav:

Liturgia času

Reco, Senica, 2019

Život Pavla Stanislava Piusa je úzko spätý s poéziou. Jeho tvorivé začiatky siahajú do roku 1964, kedy mu v Umeleckom slove uverejnili jeho básne Slnko a Jeseň. Nasledovali ďalšie úspechy, umiestnenie v prestížnej literárnej súťaži Wolkrova Polianka a publikovanie v časopisoch venovaných literárnej tvorbe. 

Ján Tedla, Miroslav Tedla, Stano Bellan:

Malacké zdravotníctvo

Mesto Malacky, Malacky, 2020

Na počiatku publikácie boli texty, ktoré spísal Ján Tedla – lekár, primár a neskôr i riaditeľ nemocnice v Malackách. Žánrovo išlo o pamäti, začínali a končili jeho aktívnym pôsobením v zdravotníctve.

Eva Tokošová:

Mokrohájske čaro, Kroje v Mokrom Háji

autor vlastným nákladom, Mokrý Háj, 2019

„Prvý kroj som si obliekla na vlastnej svadbe v Mokrom Háji,“ vracia sa k významnej chvíli Eva Tokošová a dodáva: „Bola som ním unesená.“

František Višváder:

Príbehy krásnej Felicity

Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava, 2019

„Po celý profesijný život som sa predieral húštinami reálií, faktov, zaoberal sa ich triedením, porovnávaním, overovaním. Písal som vážne i polovážne, ale vždy len pre dospelých. Až raz...,“ začal svoje rozprávanie František Višváder.

Peter Vrablec:

Ľudová ornamentika

Peter Vrablec, Závod, 2019

Sigillum Zavodiense – hlása nápis na najstaršej obecnej pečati obce Závod. „Práve on ma inšpiroval vytvoriť súbor kníh o Závode podľa jednotlivých tém ako o symboloch a pečatiach Závodu,“ otvára rozprávanie o svojej publikácii Peter Vrablec, starosta obce Závod.

Naty Žúreková Štefková:

Kváskovanie 3 

Plutos Company, Trenčín, 2019

„Kváskovanie je láska na prvé pečenie,” priznáva Naty Žúreková Štefková, populárna foodblogerka, propagátorka kváskovania, certifikovaná pekárka a výživová poradkyňa. „Hlboká tradícia našich starých mám, ktoré sú dôkazom, koľko sily, lásky, pochopenia, radosti a psychického oddychu nám môže priniesť príprava domáceho chleba, pečiva a koláčov.”

ATIS