Ján Tedla, Miroslav Tedla, Stano Bellan:
Malacké zdravotníctvo
Mesto Malacky, Malacky, 2020
Na počiatku publikácie boli texty, ktoré spísal Ján Tedla – lekár, primár a neskôr i riaditeľ nemocnice v Malackách. Žánrovo išlo o pamäti, začínali a končili jeho aktívnym pôsobením v zdravotníctve.
Ján Tedla cítil, že je nutné texty trocha posunúť a hľadal niekoho, kto by mu pomohol pripraviť z nich knihu. „Vyhľadal ma ako autora takmer 20-tich reprezentačných publikácií,“ spomína na začiatok spolupráce s Jánom Tedlom Malačan Stano Bellan. „Tedlovci – otec Ján a jeho syn Miroslav, rovnako lekár a pokračovateľ rodinnej tradície – mali navyše v úmysle osloviť so žiadosťou o finančnú podporu i Mesto Malacky. Kontaktoval som preto primátora Juraja Říhu, naša snaha ho zaujala a prisľúbil, že Mesto Malacky vydanie publikácie zastreší,“ vysvetľuje Stano Bellan. Po vstupe Mesta do projektu bolo nevyhnutné tematicky a obsahovo pokryť celé malacké zdravotníctvo. Úlohu editora prisúdili práve Stanovi Bellanovi: „Po odsúhlasení zámeru poslancami sme boli opäť na začiatku,“ konštatuje: „Pred spomínané spomienky sme museli predsunúť históriu a za ne zase vložiť súčasnosť.“ Samotné spomienky Jána Tedla, ktoré stáli na úplnom začiatku, museli doplniť o ďalšie pohľady a množstvo faktov. „Dobrá odozva medzi ľuďmi snáď potvrdila, že sa nám to podarilo,“ neskrýva uspokojenie Stano Bellan. Kniha je radená chronologicky a mnoho faktov bolo publikovaných po prvý krát.
Apropo, informácie. Stano Bellan pri vstupe do projektu predpokladal, že vzhľadom na veľký počet lekárov a sestier, ktorí boli počas desaťročí súčasťou malackého zdravotníctva a nadšene autorom podávali pomocnú ruku, nebude núdza o obrazový materiál. Omyl: „Na moje veľké prekvapenie, s obrazovým materiálom, ktorý by zachytával dianie od 70. rokov 20. storočia, sme mali problém. Fotografií síce bolo dosť, ale na väčšine z nich sa oslavuje, brigáduje alebo sa odovzdávajú diplomy,“ opisuje strasti svojej práce a dodáva: „I to je však obraz doby. Napokon, ako mi odpovedal lekár Ján Lidaj, keď som ho prosil, aby prešiel svoj archív: Kto už by si vtedy fotil robotu?“
Vydanie knihy poznačila aj smutná udalosť. Ján Tedla, lekár, ktorého spomienky a snahy stáli na počiatku celej publikácie, sa jej vydania nedožil, podľahol v deväťdesiatich rokoch zákernému ochoreniu. Pre viaceré generácie bol symbolom odbornosti a synonymom celého medicínskeho odvetvia. „Co si huchí? Zastav sa u Tedlu, nech sa na tebja kukne!“ tu zľudovelo, neodpustí si úsmevnú spomienku Stano Bellan.
Ako o Jánovi Tedlovi s úctou hovorí, bol neopomenuteľnou súčasťou zdravotníctva v Malackách po celé štyri desaťročia. Prišiel, získal špecializáciu, založil ORL oddelenie, stal sa jeho primárom a deväť rokov stál v čele celej nemocnice ako jej riaditeľ: „To je množstvo spomienok, bol som prekvapený jeho pamäťou a mentálnou i fyzickou sviežosťou,“ hovorí o vzájomnej spolupráci Stano Bellan. Ako dodáva, bohužiaľ, nie navždy. Zo svojho posledného diela sa tešil len v tablete. V čase, kedy sa s ním lúčili jeho blízki a dlhý zástup priateľov a bývalých kolegov, na severe Záhoria práve vypadávali zo stroja hárky jeho knihy.
Svoje rozprávanie Stano Bellan uzatvára: „Do poslednej chvíle sa objavovali nové príspevky a pre nás nové veci. Preto dúfam, že sa podarilo postaviť pevný základ pre prácu niekoho, kto v budúcnosti otvorí znovu túto tému a posunie ju zase o kus ďalej.“