Naty Žúreková Štefková:
Kváskovanie 3
Plutos Company, Trenčín, 2019
„Kváskovanie je láska na prvé pečenie,” priznáva Naty Žúreková Štefková, populárna foodblogerka, propagátorka kváskovania, certifikovaná pekárka a výživová poradkyňa. „Hlboká tradícia našich starých mám, ktoré sú dôkazom, koľko sily, lásky, pochopenia, radosti a psychického oddychu nám môže priniesť príprava domáceho chleba, pečiva a koláčov.”
Prvý nápad na publikáciu Kváskovanie 3 vznikol začiatkom roku 2019 počas telefonátu s kamarátkou. Krátky telefonický vinš k novému roku sa skončil až po niekoľkých hodinách. Kým obe priateľky zložili, vznikla presná predstava obálky a štruktúra knihy: „Zostávala už len maličkosť, vymyslieť recepty, upiecť ich a nafotiť,” s úsmevom priznáva Naty a presvedčivo dodáva: “Myslím, že práve takého spontánne rozhodnutia bývajú tie najlepšie!”
Vzťah autorky k cestu a pekárstvu nevyplýva z povrchnej módy, má pôvod v jej detstve: „Pochádzam zo Senice a u nás sa starej mame nepovedalo inak ako starenka,” vracia sa v spomienkach. „Vždy ma fascinovalo pozorovať starenkine ruky pri práci s cestom. Nepoužívala váhu, vrecko s múkou poťažkala a vždy odhadla, koľko jej treba. Verím, že práve dobro našich stareniek by tu s nami malo zostať, a to nielen v spomienkach. Kváskovanie je jeden zo spôsobov, ako ich lásku a dobrotu priniesť do dnešného sveta.” Podľa autorkiných slov sa našich predkov nikto nepýtal, či majú čas na pečenie. Nepoznali výdobytky modernej doby, ktoré by im zjednodušovali prácu. No napečené bolo vždy a nechýbal ani úsmev, otvorená náruč, pokoj, rozvaha a pokora.
Naty Žúreková Štefková prevádzkuje e-shop s múkou a pomôckami na kváskovanie, organizuje kurzy, píše foodblogy, propaguje kváskovanie v televízii, rozhlase. Pre svoju záľubu bola rozhodnutá urobiť maximum. Aby postúpila z kategórie pekára-amatéra, absolvovala rekvalifikačný kurz so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane praxe v malej pekárni. Dnes je z pôvodne učiteľky v materskej škole už certifikovaný pekár.
“Proces tvorby? Náročný, ale veľmi krásny, plný kreativity,” odpovedá autorka na prosbu, aby sa vrátila v čase a zaspomínala na obdobie prípravy knihy Kváskovanie 3. Spolu s kolegyňou Danielou popri svojej klasickej práci piekli, fotili a večer spisovali recepty spolu s teóriou. Noci zasa patrili korektúram. „Ku koncu sme spávali len pár hodín denne, vtedy nám pomáhali naši manželia. Bol to vlastne projekt dvoch rodín, kde vďaka pomoci jedného druhému sme mohli vytvoriť toto jedinečné dielo,” neskrýva radosť z výsledku.
Pri receptoch sa podľa vlastných slov drží spontánnosti: na čo má chuť, čo jej chýba alebo čo je typické pre dané ročné obdobie. Napriek tomu existujú recepty, ktoré nemení a do ktorých zloženia nezasahuje – tie majú pre ňu špeciálny význam. „Potom ale existujú iné, ktoré sa snažím obliecť do trendy šatu a predstaviť ich svetu na tanieri zaujímavým, nie gýčovým spôsobom,” zhrnula svoj prístup k receptom známa foodblogerka.
V závere rozprávania sa vracia k tomu, čo podľa nej kváskovanie súčasným ľuďom ponúka: „Veľakrát som sa snažila odovzdať to slovami, no oveľa lepšie je zažiť to.” Svoju úctu k chlebu vyjadruje veršom, ktorého autorom je básnik Milan Rúfus:
Chlieb krájať
to nie je len tak.
Poznáš raz, čo to znamená.
Môj milý, chlieb je odmena.
Preto sa modlíš
a ja tiež:
- chlieb chlieb každodenný daj nám dnes.