Peter Brezina; Róbert Svíba:

Záhorie a I. svetová vojna

Záhorské múzeum, Skalica, 2019

Publikáciou Záhorie a I. svetová vojna, s podtitulom Pamätníky obetiam v regióne, nadväzuje historik Peter Brezina na prvý diel, ktorý pokrstil v roku 2015 v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Oba diely vzišli zo spolupráce autora so Záhorským múzeom v Skalici.

Vojna, ktorú dnes poznáme ako I. svetovú vojnu, sa pred desaťročiami zvykla označovať prívlastkom “veľká”. Nezmazateľne sa zapísala do histórie, tragicky poznačila osudy miliónov ľudí - jednotlivcov, rodín. Tu má počiatok i motivácia autora venovať sa danej téme: „Už dávnejšie som mal napísané drobné príbehy o utrpení vojakov v 1. svetovej vojne. Prvý z nich bol o mojom pradedovi z Holíča, ktorý ako poľnohospodársky robotník na cisárskom statku žil s početnou rodinou v podzámku Holíčskeho zámku. Narukoval na front, no mal šťastie – zaradili ho do ošetrovateľskej čaty. Neznášal však krv a stalo sa, že zopárkrát odpadol. Samozrejme, prevelili ho. Príbeh mal smutný koniec. Po pol roku prišiel domov len malý  balíček s hodinkami a oznámením o jeho úmrtí,” spomína na smutné udalosti svojej rodiny spred takmer 120 rokov Peter Brezina.    

Pri príprave 1. dielu publikácie v roku 2014 sa podarilo zozbierať veľké množstvo materiálu. Kniha ako výber k histórii prvej svetovej vojny na Záhorí sa venovala okrem iného aj legionárom a osobným príbehom účastníkov vojny, ktoré Záhorskému múzeu sprostredkovali formou oral history ich potomkovia. „Súčasťou textu boli aj pamätníky,” vracia sa k 1. dielu autor Peter Brezina. „Rozsah bol príliš veľký, preto sa rozhodlo, že k výročiu ukončenia I. sv. vojny vznikne samostatná kniha o pamätníkoch I. svetovej vojny na Záhorí.” Pôvodne stanovený termín vydania druhého dielu sa posunul z plánovaného roku 2018 na 2019.

Kniha obsahuje aj pamätníky Lamača, Dúbravky, Devínskej Novej Vsi, Záhorskej Vsi, Devína – teda terajších bratislavských mestských častí, ktoré sú súčasťou Záhoria. V porovnaní s 1. dielom nastala zmena v obrazovej časti. Pôvodné autorské dokumentačné fotografie nahradili umeleckejšie fotografie Róberta Svíbu, pracovníka Záhorského múzea. Vypustili sa fotografie padlých vojakov, ktoré sa na pamätníkoch zachovali. V knihe sa nachádzajú okrem prehľadu pamätníkov aj príbehy o vojakoch pôvodom zo Záhoria. Ich autormi sú Martin Hoferka, Viera Drahošová (obaja Záhorské múzeum v Skalici), Antónia Jasemová (Univerzitná knižnica UK v Bratislave), Pavel  Proxa. Veľmi pútavý je príspevok – denník priameho účastníka bojov 1. svetovej vojny Dezidera Tomečka..

 Kniha získala hlavnú cenu v súťaži Slovenská kronika 2020, vyhlásenej Národným osvetovým centrom SNM, Slovenskou národnou knižnicou a Združením miest a obcí Slovenska.   

ATIS